Ač se to nezdá, každá změna prostředí je pro kočku stres. Jako malé a relativné křehké zvíře na sebe kočka musí být velmi opatrná, a nové prostředí přináší nová rizika predátorů – a tedy stres. Je dobré s tím při adopci kočičky počítat, nečekat zázraky ale zároveň vědět, co ještě normální je, a co už ne. Pokud totiž budeme stres kočky podceňovat nebo k němu i přispívat svým chováním, zvíře nám snadno onemocní a u citlivých jedinců se může vyvinou až smrtelná nemoc FIP.
Naše rady jsou v zájmu stručnosti zjednodušené a nic neplatí ze 100% na 100% koček. Pokud máte o zdraví nebo psychice své kočky pochybnosti, využijte chovatelský servis našeho útulku a kontaktujte nás – raději s prkotinou, než až se situace vyhrotí.
Vaše výbava by měla obsahovat především dvě položky
– čas a trpělivost.
Nemusí proběhnout vše zaráz, ale něco z následujícího pravděpodobně nastane:
Kočka není
První dny po adopci je dost možné, že svou novou kočku neuvidíte. Bude někde schovaná a k průzkumu využije noc, kdy člověk spí a je tedy neškodný.
Můžete jí pomoci zbudováním bunkru/pelíšku/úkrytu (krabice s otvorem, deka přehozená přes židli až k zemi).
Normální je absence kočky v řádu dní. Pokud schovávání trvá déle, je třeba kontrolovat, zda alespoň pije a používá WC. Je možné jí také od stresu pomoci osvědčenými způsoby.
Není normální, pokud je kočička schovaná déle jak týden bez toho, aby jedla, pila a použila wc. V takovém případě je třeba pátrat po příčině – má vybavení v dosahu? není nemocná? není místost příliš rušná?
Kočka nejí
Odmítání potravy je běžným projevem přestěhované kočky. Je dobré kočce nabídnout nejrůznější druhy potravy (syrové a vařené maso, tuňáka, kapsičky, různé granule).
Je normální, když kočka nejí cca týden. Od 3. dne by ale měla alespoň pít.
Není normální, pokud kočka vůbec nejí déle jak týden a nepije 3 a více dní.
Kočka netrousí
Je běžné, že kočka nepoužije písek až 3 dny na močení a dokonce 7 dní na trus. Nicméně to platí v případě, že nevyměšuje ani nikde jinde.
Není dobře, pokud nechodí do písku ale jinam. Samozřejmě může proběhnout jedna či dvě počáteční nehody, ale pokud by situace trvala déle, je třeba přehodnotit počet (zvýšit) a umístění záchodu (má jej dost blízko úkrytu?), druh steliva (některé nemají rády silikát), a u krytých wc odstranit dvířka.
Jakmile se kočka u vás doma aklimatizuje, je možné počet wc zase snížit (zlaté pravidlo co kočka to wc) a přemístit je na vámi zvolené místo. Počáteční přípravy však nepodceňte, ať se kočička nenaučí chodit mimo písek trvale.
Kočka chce utéct
Kočičce nemáme jak vysvětlit, že to v novém domově bude nakonec lepší než v útulku. Prostě se bojí a chce se vrátit někam, kde to zná.
Normální jsou i skoky na okna a jiné na první pohled děsivé pokusy o únik. Neberte to, prosím, osobně. Tento amok nevyjadřuje její informovaný názor a u nás v útulku jí opravdu nebylo líp 😉
Zabezpečte prosím všechna místa, kudy by mohla utéct (kočka ztracená v prvních dnech po přestěhování se většinou již nikdy nenajde 🙁 ) – především okna/ventilačky. O těchto a jiných nebezpečích v našem článku.
Kočka mňouká
Vokalizování je běžná reakce kočky na nejrůznější změny a stres.
Je normální, že kočička mňouká několik prvních dní (typicky v noci), jako by něco hledala nebo byla smutná. Většina mňoukání nejpozději do 3 dnech dnů odezní.
Není normální, pokud kočička mňouká a jinak reaguje při doteku na jednom konkrétním místě, i když už je jinak aklimatizovaná. Bolestivá reakce by ukazovala spíše na nemoc či zranění.
Kočka rachotí
Dalším z typických projevů chování kočky po přestěhování jsou noční průzkumy teritoria. Kočka si je v noci jistější před predátory (ano i před novými majiteli), domácnost utichá a kočka toho využívá na rádoby nepozorované šmejdění.
Bohužel neví, co drží a co je padací, proto je pravděpodobné, že pár věcí shodí, sama někde spadne, něco vylije či rozbije.
Kočka má průjem či onemocní
Při nejlepší vůli se tomuto nedá někdy vyhnout. Stěhování = stres = snížení imunity. Spolu se změnou stravy je normální několika denní průjem.
Není normální, pokud průjem trvá déle jak týden, kočička má rýmu či kašel, polehává bez zájmu o hru a jídlo.. to vše ukazuje na nemoc a bude nutné přeléčení na veterině.
Kočka je zlá na druhou kočku
Nic snad není pro kočky typičtější než syčení na cizí kočky. Přes tuto fázi je nutné se přenést, a hlavně z ní nic nevyvozovat o budoucím vztahu obou dotčených. Kočka se opět jen bojí, snaží se zastrašit a tak uchránit před případným zraněním.
Délka seznamování je v řádu dnů až týdnů. Více o seznamování dvou cizích koček v našem článku.
Kočka je zlá na vás
Lidé jsou často překvapeni, že kočička, kterou si vyhlédli v útulku jako chovacího mazlíka, se u nich doma nechce nechat ani pohladit. Opět je to ale běžná reakce na změnu prostředí=stres. Je dobré dát kočičce čas, nechat ji přijít až bude ona sama chtít a nesnažit se ji přesvědčit silou. Totéž samozřejmě platí pro děti, nejlepší je, pokud si kočky zpočátku nevšímají. Hladit začínáme na konci zad (bedra), pak postupujeme k hlavě. Hodně zvířat nemá rádo čelní sahání na hlavu (takto psi nejčastěji kousnou).
Málokdo tomu věří, ale ideální je adopce nové kočky v neděli večer.
Kočka bude mít během vašeho pobytu v práci/ve škole ideální klid na prozkoumání nového teritoria, a vám každodenní starosti zabrání její chování přehnaně řešit. Ideální totiž opravdu je si zpočátku kočičky všímat co nejméně (máme na mysli pokud se bojí, něco jiného je to samozřejmě s koťaty, která jsou všude hned doma). Opravdu si kvůli adopci nemusíte brát dovolenou či s kočkou schválně zůstávat doma, zpočátku ocení volné působiště 🙂 .