Kočka je masožravec, přes to nejede vlak 🙂 Čím ji tedy krmit?
Existují dva základní způsoby:
1) BARF
aneb krmení syrovou stravou.Tato strava řeší častý nedostatek tekutin ve stravě, jelikož maso obsahuje 80% vody.
Můžete podávat všechny druhy libového masa krom divočáka (nebezpečí parazitů), nicméně myším se prý nejvíc podobá hovězí 🙂 Většinou však kočky preferují kuřecí nebo vepřové (tam jen pozor na obsah tuku = vybírat co nejlibovější).
Dodržovat byste však měli složení 80% svaloviny (samotné maso), 10% vnitřností (žaludky, srdíčka, plíce..) a 10% kostí (např. paličkou roztlučené kuřecí krky; dá se nahradit jemně mletými skořápkami od vajec).
Nemá smysl kočce maso vařit. Ztratí některé živiny (hl. taurin) a kosti se vařené dávat vyloženě nesmějí (třepí se na ostré kousky, které můžou poranit vnitřní orgány).
2) Granule + kapsičky
Kvalitní granule poznáte podle složení, nikoli reklamy nebo dostupnosti (obecně se dá říct, že v supermarketu nekoupíte kvalitní kočičí stravu žádnou – krom masa).
Na 1. místě ve složená by tedy mělo být sušené maso (pokud je uvedeno čerstvé, je třeba odečíst 80% hmotnosti). Bez čeho se složení naopak obejde jsou obiloviny, luštěniny, rýže a brambory (očkoli malé množství obsahují i relativně kvalitní granule). Pozor na trik grain-free (bez obilovin) – často je pšenice nahrazena např. rýží nebo bramborami, což je pro kočku úplně stejně nevhodné resp. nadbytečné.
Mezi kvalitní granule se řadí např. tyto (myslím tím běžné řady, ne veterinární diety):
– N&D (Farmina) – Purizon – Brit Carnilove
– Orijen – Applaws – Taste of the wild (TOTW)
– Acana – Ferringa – Brit Care (bílý)
relativně dobrá kvalita v poměru k ceně: Kočce neublíží / postačí, ale platíte zbytečné obilniny a někdy umělou konzervaci. Nicméně se jedná o dostatečně dobré a přitom ekonomicky dostupné granule např. pro venkovní plašanky, pokud jim chcete dopřát lepší kvalitu než např. Whiskas:
– Josera – Sanabelle – Calibra – Hills – Porta 21
– Royal Canin – Perfect fit – Leonardo – Ontario – Anka
– Brit Premium (modrý) Smilla – ANF – Bozita – Concept for life
ne příliš vhodné: Krmivo, které není levné, ale kvalita tomu neodpovídá. Obsahují obilniny nebo rýži, jsou barvené a konzervované. Při dlouhodobém podávání můžou způsobit problémy s ledvinami a močovým ústrojím, stejně tak se srstí, zažíváním apod. Platíte za reklamu, ne za obsah.
– Purina ONE – ProPlan – Felix – Eukanuba – ProPlan – HappyCat – Trainer
nevhodné: tyto značky krmiv výrobcům výborně vydělávají, vaší kočce však vyloženě škodí. 4% masa, k tomu blíže neurčené živočišné produkty (např. srst..), spousta obilnin, konzervanty, barviva, plnidla… S touto stravou kočkám brzy odcházejí ledviny, mají zažívací potíže a celkově neprospívají. Ano, dobře geneticky disponovaní jedinci to zvládnou, ale nikdy nevíte, do které skupiny patří zrovna vaše kočička, tak proč to riskovat.
– Whiskas, Friskies, Kitekat + privátní značky supermarketů (Lidl, Kaufland.. tzv. „kompletní krmivo“, např. Coshida)
Mokré krmivo:
kvalitní:
– Catz Finefood – Feringa – Cosma – Porta21 – GranataPet
– Bozita (plechovky) – Nuevo – Mac´s – Meowing Heads – Grau – Smilla
– Schesir – Shiny Cat – Animonda Carny – Applaws – Brit Care (bílé)
ne příliš vhodné/ méně kvalitní:
– Hill´s – Schmussy – Brit Premium (modré kapsičky)
– Purina – PreVital – Animonda Brocconis
nevhodné:
– Whiskas, Friskies, Felix, Gourmet, Sheba, Reno + privátní značky supermarketů (Coshida..)
3) ? Voda ?
Voda je ve výživě koček naprosto klíčová. Nové studie dokonce ukazují, že pokud má kočka s chronickým selháváním ledvin dostatek vody, nemusí jíst speciální diety/dietní granule, a především často vůbec neonemocní.
Jak ale vodu do kočky dostat?
- misky s vodou – co nejvíce kusů, na různých místech po bytě
- fontánky – tekoucí vodě odolá málokterá kočka; naše oblíbená fontána Avalon
- vývar – nesolený, dá se kupit i hotový
- mléko se sníženým obsahem laktózy (buď přímo mléko pro kočky ze zverimexu nebo mléko bez laktózy ze supermarketu)
- kozí mléko – je pro kočky stravitelnější než to kravské
- mokré granule – jen pozor na kvasný proces, granule by neměly být namočené déle než 20 min., proto namáčejte vždy jen množství, které kočka ihned sní
Podrobnější informace k výživě koček najdete např zde: http://www.benemastr.cz/jaromer/clanky/28-vyziva-kocek
Stále váháte? Obecné informace k chovu kočky najdete v našem článku Kočku nebo raději psa?
Tabulka krmiv ke stažení a tisku:
Poznámka: Tabulka a celý článek reflektuje pouze naše znalosti a zkušenosti. Hodnocení krmiv se nezakládá se na vědeckém výzkumu ale převážně na složení deklarovaném výrobcem a opět naší zkušenosti s krmivem. Řazení krmiv uvnitř skupin je náhodné = krmiva nejsou řazena kvalitativně. Hvězdička u krmiva neznačí výjimečnou kvalitu ale pouze to, že jej používáme v našem útulku.
Článek má být prvotním vodítkem pro začínající chovatele a zájemce o adopci kočičky z LuckyCats, kteří se v záplavě značek vůbec neorientují. Vždy je ale třeba přihlédnout k věku a zdravotnímu stavu konkrétní kočičky. Tabulka také vůbec nezohledňuje veterinární řady daných značek, vždy hodnotíme pouze běžná krmiva pro zdravé kočky.
Propracovanější tabulku hodnocení krmiv naleznete ve facebookové skupině První kočičí výživová poradna.
Napsat komentář