Seznámení dvou koček aneb jak zkamarádit kočky

Jak seznámit novou kočku s vaší původní? Možná už vás také napadlo, zda vaší kočičce není smutno a neocenila by kamaráda. Ve většině případů tomu tak skutečně je.

Aby však rozšíření smečky přineslo výhody, které očekáváme, je dobré ho trochu promyslet. Seznámení dvou koček není úplně triviální, avšak ani neřešitelné 🙂

Pokud přinášíte nového člena rodiny ke svému stávajícímu mazlíčkovi, určitě nevynechejte náš článek o stěhování kočky do nového domova.

Výběr je základem

Njedůležitější je určitě vhodný výběr nového kamaráda. Příchozí kočička by měla mít podobný věk a náturu, jako kočička domácí. Občas sesice podaří zkamarádit i kotě s kočičí babičkou, ale je lépe to neriskovat, pokud nemusíme. Častější je totiž případ, kdy divoké mládě starší kočičku otravuje, a ta se buď aktivně brání, nebo je ve stresu a chřadne.

Co se týče pohlaví, nemá rozhodující vliv. Nicméně nejméně problémové bývají vztahy dvou kocourů a dále smíšeného páru. Častěji se potíže vyskutují u dvou koček samiček, ale jsou to tak malé rozdíly v pravděpodobnostmi, že by při vašem výběru určitě neměly mít rozhodující vliv.

I když jsou kočičí vztahy docela alchymií, a nemusejí si sednout dva stejně staří peciválové, snížíte tak riziko alespoň u toho, čemu se dá předcházet poměrně snadno.

Zdroj fotky: depositphotos

Příprava

Než si druhou kočičku přinesete, pořiďte druhou přepravku, záchod a misky. Možná nebudou potřeba, ale s kočkou obzvlášť je vždy jednoduší problémům předcházet. Nováček nemusí chtít chodit na stejné wc (aspoň ne hned) a může se začít venčit kdekoli jinde.. a bohužel se může stát i to, že budete potřebovat odnést obě kočičky na veterinu zaráz.

Vyčleňte v bytě jednu místnost, kam nováčka dočasně umístíte. Nejčastěji to bývá koupelna nebo jiná malá klidná místnost, kam jí nachystáte wc a misky. Zde se bude první den seznamovat s novými pachy a zvuky.
Viz také náš článek o stěhování kočky.

Pokud máte možnost si vypůjčit nějaký předmět nové kočičky ještě před tím, než ji nastěhujete, půjčte ho paní domácí předem. Seznámí se s novým pachem a minimálně začne tušit, že se něco chystá.

Nováčka př

Zdroj fotky: krmiva-pucalka.cz

Den D

Po příchodu domů umístěte přepravku s novou kočičkou do připravené místnosti. Otevřete dvířka přepravky a nechte kočičku ať vyleze až bude chtít. Pokud se tak stane hned (a má tam jný úkryt), můžete vzít přepravku k očichání paní domácí.

Nechejte kočičku v klidu alespoň pár hodin, některé budou potřebovat i několik dní o samotě. Že je kočička připravená na další krok poznáte podle mňnoukání nebo škrábání na dveře.

Zdroj fotky: http://www.our-happy-cat.com

A ty jsi kdo?

Jakmile se nová kočička dere z úkrytu ven, můžete je s vaší původní začít pomalu seznamovat. Ideální je postupovat pomalu, pootevřít dveře tak, aby se mohly vidět a očichat, ale ne si ublížit.

Bez syčení se to v 99% případů neobejde, ale to málokdy trvá déle než 14 dní.

Další průběh už záleží na chování obou kočiček. Z velké čáasti si to mezi sebou „musejí vyřídit samy“, a proto možná budete nějakou dobu přihlížet honičkám, jekotu a uraženému syčení ze skrýše. Situace by se ale měla každým dnem zlepšovat. Pokud by seznamování probíhalo opravdu divoce, můžete kočičky opět oddělit a zvykat na sebe od znova. Lze jim měnit místnosti pobytu aniž by přišly do přímého kontaktu, nebo mezi dva pokoje napnout síť. Kočičky si tak zvykají na přítomnost a pach té druhé, aniž by si mohly přímo ublížit.

Zdroj fotky: http://s1.zetaboards.com

Jak si to zjednodušit

Pokud by se vám zdálo, že seznamování probíhá příliš dlouho nebo divoce, existují způdoby, jak ho zkrátit a zjednodušit.

Značka Felliway vyrábí celou řadu pomůcek s umělými kočičími feromony (těmi z tvářiček, jimiž si kočky značí přálelské území). Bezpracné jsou difuzéry do elektrické zásuvky, vč. náplně stojí kolem 800 Kč, dále existují spreje (ty se dají využít i pro odnaučení značkování a pod.).

Nejlepší zkušenost však máme se značkou Vetscription a jejich obojky Settle down (kolem 250 Kč). Mají příjemnou levandulovou vůni (tu oceníte pouze vy), účinnou složkou jsou opět umělé feromony. Dokáží zklidnit kočičky v nejrůznějších situacích, nejen při zvykání na vetřelce, ale i stěhování, příchod miminka, ztrátu kamaráda, značkování ze stresu a pod.

Existují i obojky na principu přírodních látek nebo pipety za krk, ale u nich jsme většinou viditelný výsledek nezaznamentali.

Kde však příroda pomůže je kozlík. Dá se koupit sušený (nejčastěji uvnitř hraček pro kočky) nebo jako kapky v lékárně (ano ty pro miminka). Můžete je nakapat prakticky kamkoli, i do jídla, na předměty nebo písek. Trixie vyrábí sprej, který má stejné účinky. Nevýhodou je trochu nepříjemný pach bylinky.

Zdroj fotky: http://pethome.cz/cs/kocky/6629-feromonovw-obojek-settle-down-pro-kocky-1ks-073091021018.html

Hotovo!

Pokud byste se nadále obávali zranění, můžete je po dobu vaší nepřítomnosti oddělovat. Jakmile se užaspoň tolerují, máte prakticky vyhráno.

Kočky plně dospívají až kolem 3 roku, a do té doby se jejich vztah může pořád měnit. Může to být i k horšímu, ale většinou je to naopak.

Věříme, že svého rozhodnutí nebudete litovat a užijete si zábavy s dvěma (či více) kočkami naplno.

Zdroj fotky: https://www.omlet.co.uk/guide/cats/choosing_the_right_cat_for_you/choosing_a_second_cat

Napsat komentář

Vaš emailová adresa nebude zveřejněna.